Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Testis Kanseri Nedir?

Testis Kanseri Nedir?

Testis, erkeklerin üreme sisteminin bir parçası olduğundan, hayati anlamda önemli olduğu gibi üreme sağlığı bakımından da çok önemlidir. Testis, erkeklerde penis altında mevcut iki testikül olarak bulunmaktadır. Bu testiküller, skrotum denilen keseye benzer yapı içerisinde penisin altında bulunmaktadırlar. Testisler, erkekte sperm ve testesteron üretme işlevini görmektedirler. Testesteron, erkeklerin üreme organlarının ve diğer özelliklerin gelişiminde önemli bir hormondur. Testis kanseri, testisteki sağlıklı hücrelerin kontrol dışı büyümesi sonucunda oluşan kötü huylu tümörlerdir. Kanserli tümör, hızla gelişerek vücuda yayılım gösterebilmektedir. Çoğu testis kanseri “germ hücreleri” adı verilen hücrelerde oluşum göstermektedir. “Germ hücreli tümörler” vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmektedir. Testis kanseri, erken teşhisinde tedavi şansı yüksek bir kanser türüdür. Yetişkin erkeklerde görülen bu kanser türü, ergenliğe girmemiş erkeklerde çok nadiren görülmektedir. Her erkeğin düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi kanserin tespiti ve tedavi açısından önemlidir.

 

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testis kanseri, bazen hiçbir belirti vermeyeceği gibi bazen görülen belirtiler başka bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Testis kanserinin ilk görülen bulguları testisin genişlemesi, bölgede yumru veya sertlik oluşmasıdır. Testis kanserinin diğer belirtileri ise erken evrede görülmemekte, ilerlemiş vakalarda görülmektedir. Testiste ağrı ve rahatsızlık, testisin normal büyüklüğünden büyük ya da küçük olması, skrotum içinde aniden sıvı birikimi, memelerde hassasiyet ya da büyüme oluşması, bel bölgesinde ağrı, nefes darlığı, göğüs bölgesinde ağrı gibi durumlar testis kanserinin belirtilerindendir.

 

Testis Kanserinin Tedavi Nasıldır?

Testis kanserinde, germ hücreli tümörlerin Kemoterapiye duyarlı oldukları bilinmektedir. Testis tümörlerinin tedavisinde Kemoterapi ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra Radyoterapi de tedavi aşamalarından biridir. Testis kanseri erkeklerin üreme sağlığını, cinsel işlevlerini ve yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Tedavi öncesi uzman yardımıyla detaylı bir karar sürecinden geçilerek, tedavi süreci üzerinde kararlar ortak verilmelidir. Testis cerrahisi farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Uzman bu teknikler hakkında hastayı bilgilendirerek tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Cerrahiden sonra çoğunlukla Kemoterapi ve gerekli görüldüğünde Radyoterapi uygulanarak, hastalar sağlıklarına kavuşturulmaktadır. Tedavinin seyri özenle takip edilmelidir.