Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Robotik Böbrek Kanseri Cerrahisi

 Robotik Böbrek Kanseri Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Robotik cerrahi sistem daha çok prostat kanserinde kullanılıyor sanılsa da yaklaşık on yıldır böbrek kanseri ameliyatlarında da yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Robotik cerrahi, böbreklerin fonksiyonunu yitirmesi veya kitle saptanması durumlarında tercih edilen bir yöntemdir. Robotik böbrek kanseri cerrahisi hastaların böbrek fonksiyonlarının en üst seviyede tutulmasını amaçlar. Robotik cerrahi sistemi daha az hasar ve travma vermesi sebebiyle hastalar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Robotun manevra kabiliyeti ve yüksek çözünürlüklü görüntüsü sayesinde, ameliyatta yapılması gereken kesme ve dikiş atma işlemlerinin daha hassas ve daha iyi yapılmasını sağlamaktadır. Robotik böbrek kanseri cerrahisi işleminde kanserli olan dokunun çevresine zarar verilmeden çıkarılması sağlanır. Robotik cerrahideki üç boyutlu görüntü ve geniş hareket kabiliyeti böbrek kanserlerinde de ön plana çıkmaktadır. Cerrahın konsolda oturarak, hastanın başında verilen komutları yerine getiren dört kollu bir ünite ile gerçekleştirdiği ameliyattır. Bu yöntemde hastanın vücudunda bıçak kesisi olmaz. Hastanın vücut boşluğu gaz ile şişirilerek açılan deliklerden birine kamera, diğerlerine robotik kollar yerleştirilerek, böbrek içindeki tümörün kolayca görülmesi sağlanır. Tümörün boyutu, böbrek içindeki görünümü, sayısı, hastanın yaşı ve sağlık durumu tedavi şeklinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yöntem 4 cm ve daha küçük böbrek kanserlerinde oldukça başarılıdır. Bu cerrahi yöntemde 3 ya da 4 yerden açılan deliklerden girilerek gerçekleştirilir. Açık cerrahiye oranla daha az kan kaybı ve daha az zarar vermektedir. Robotik cerrahi sonrasında ağrının azalması ve iyileşme sürecinin kısalması oldukça önemlidir. Mutlaka hem böbrek hem de robotik cerrahi konusunda uzman olan bir ürolog tarafından yapılması gereken ameliyattır. Robotik cerrahide kullanılan yüksek çözünürlüklü ve 10 kat büyüten kameralar sayesinde her ayrıntı görülebilmektedir. Çok işlevli olan robotik kollarla anatomik olarak zor erişilebilen yerlere ulaşılabilmektedir.

Robotik böbrek kanseri cerrahisi, zor ve önemli vakaların ameliyatında başvurulan yöntemin en önemli kısmı böbreği besleyen damarlarda kanamanın az olmasıdır. Robotik cerrahinin başarı oranının yüksek olması ve hastaların iyileşerek kısa sürede yaşamlarına geri dönmeleri bu yöntemin sağladığı önemli avantajlardandır. Robotik böbrek kanseri cerrahisinde işlemin başarılı olması doktorun deneyimine, bilgisine ve teknolojik yeniliklere hâkimiyetine bağlı bulunmaktadır.