Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane (idrar kesesi) kanseri, mesanenin duvarını oluşturan dokulardan kaynaklanan, kötü huylu tümör (kanser) hücrelerinin oluşması durumudur. Mesane, karnın alt bölümünde yer alan ve içine idrarın biriktiği küresel yapıda ve önemli bir organdır. Mesanenin doğal yapısı gereği, duvar yapısında düzensiz ve iç içe geçmiş, elastik kas liflerinden oluşmaktadır. Mesane, bu yapısı ile küçük bir balonu andırmakta olup, bu kas demetleri idrar doldukça mesanenin gelişmesine sebep olur.  İdrarı boşalttığında ise mesane ufalır. Vücutta biriken idrar, vücuttaki kanı temizlemek amacıyla böbreklerden üreter adı verilen ince kanal yardımıyla mesaneye taşınmaktadır. İdrar, mesaneden vücut dışına atılana kadar depo edilir ve belirli bir miktara ulaşınca “idrar yapma hissi” ile birlikte idrar mesaneden uretra yoluyla dışarıya atılmaktadır. Mesane kanseri nedeniyle oluşan tümörlerin etkisiyle, mesanenin düzenli işleyen yapısında bozulmalar olmaya başlar. Hastalara rahatsızlık veren bu sıkıntılar tümör kaynaklıdır. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin en sık görülen ve en önemli belirtisi, idrarda ağrısız kanama olmasıdır. Aynı zamanda idrar  pıhtılı bir yapıdadır. Bunun yanı sıra kanserin türüne bağlı olarak sürekli ağrılı idrar yapma durumu, idrar yaparken sonuna doğru yanma oluşması gibi durumlar görülmektedir. Bazen idrardaki kanama gözle görülmese de idrar tahlilinde rastlanmaktadır. Sık idrara çıkma da diğer belirtilerdendir. İdrar yolu enfeksiyonu ve mesane taşları olduğunda da bu belirtiler görülebileceğinden mutlaka bir uzmana görünmek gerekmektedir.

 

Mesane Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Mesane kanseri tedavisinde ürolog, radyasyon onkoloğu ve medikal onkolog bir araya gelerek tedavi şekline karar vermelidir. Mesane kanseri tedavisinde genellikle cerrahi tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Açık cerrahi, kısmi sistektomi ve radikal sistektomi yöntemlerinden uygun olan seçilerek hastanın cerrahi tedavisi yapılmaktadır. Hastanın hastalığının seyri ve genel durumuna göre Kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Kemoterapi tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için uygulanan ilaçlı tedavidir. Kemoterapi, cerrahiden önce ya da sonra mesanenin içine, ağızdan veya damar yoluyla uygulanabilmektedir. Kemoterapi genelde aşamalar halinde aralıklarla hastanın dinlenmesi sağlanarak uygulanmaktadır.