Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Fleksible Endoskopik Üreter Taşı

Fleksible Endoskopik Üreter Taşı Tedavisi Nedir?

Üreterde bulunan taş, hastaların ağrı ve idrar yapma gibi sıkıntılar yaşatması sebebi ile hayatını olumsuz etkilemektedir. Her hastalıkta olduğu gibi, üreter taşının tedavisinde de erken tanı ve tedavi önemlidir. Üreter taşı bazı durumlarda kendiliğinden düşebilmektedir. Şikâyetleri olan bireylerin, taşın kendiliğinden düşmesini beklemeleri sakıncalıdır. Uygulanacak tedavi yöntemi ister ilaç tedavisi olsun ya da cerrahi uygulama olsun, tedavinin şekline uzmanın karar vermesi gerekmektedir. Üreter taşının tedavi yönteminin belirlenmesinde, hastanın bünyesinde bulunan taşın büyüklüğü ve sertliği önemlidir. Günümüzde teknolojideki gelişmeler ve tıp alanındaki yenilikler ile alternatif ve cerrahi kadar zor olmayan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de “Fleksible Endoskopik Üreter” tedavisidir. Bu yöntem kısa sürede uygulanabildiği ve hastada kesi açılmadan uygulanabildiği için avantajlı bir yöntemdir.

 

Fleksible Endoskopik Üreter Taşı Tedavisi Nedir?

Üreter taşının tedavisinde üreteroskop adı verilen cihaz kullanılır. Üreteroskop ince uzun bir yapıda, içerisinde ince bir teleskopik kamera olan cihazdır. Üreteroskop cihazının içerisindeki boşluktan fiber optik kablolar, ışık ve çalışma aletleri geçirilebilmektedir. Bu yöntemle cerrahi olarak taşın çıkarılması sağlanmaktadır. Fleksible endoskopi, üreteroskop yöntemlerinden biridir. Rijid URS, Fleksible endoskopide kullanılan önemli bir alettir. İnce uzun esneme özelliği olan ve bükülemeyen bu alet işlemin kolaylıkla yapılabilmesini sağlamaktadır. Uzman tarafından kolayca hareket ettirilebilme özelliği taşıyan bu aletin, üreterin alt kısmındaki taşların tedavisinde kullanılması daha uygun görülmektedir. Üreterin üst kısmında ve böbrek pelvisi içerisinde yer alan hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Bu yöntem üreteri yeterli genişlikte olmayan hastaların tedavisinde dikkatli kullanılmalıdır. Üreteri yeterli genişlikte olmayan hastalarda, yöntemin sorunlara sebep olma ihtimali olduğundan yöntem detaylı düşünülerek uygulanmalıdır.

 

Fleksible Endoskopik Üreter Taşı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 

Flexible URS genellikle mide endoskopisinde kullanılan endoskopların en ince türlerinden biridir. Kalınlığı 3 milimin altında olan bu cihaz, üreterin üst kısımlarında, böbrek içinde yer alan hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Kolaylıkla eğilip, bükülebilme özelliği ile böbrek içerisinde en uç köşelere kadar ulaşılmasını sağladığından tedaviye oldukça uygun bir cihazdır.