Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Adres

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat:4 Daire:9 Şişli/Fulya

Fleksible Endoskopik Cerrahi

Fleksible Endoskopik Cerrahi(Ureteroskopik) Böbrek Taşı Tedavisi Nedir?

 

Böbrek taşı, bireylerde şiddetli ağrı ve kramplara sebep olan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve günlük aktivitelerini dahi yapamayacak hale gelmelerini sağlayan bir rahatsızlıktır. Bireylerin sağlıklarına kavuşabilmeleri için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri hastanın fizyolojik özellikleri, taşın büyüklüğü ve sertlik durumuna göre belirlenmektedir. Böbrekte taş oluşumunu sağlayan nedenler çeşitlidir. İdrar yolu enfeksiyonu, börek hastalıkları, yetersiz sıvı alımı, genetik faktörler, geçirilmiş bağırsak ameliyatları ve bazı ilaçlar nedeniyle oluşan böbrek taşının tedavisi de acilen yapılmalı, hasta bir an önce iyileştirilmelidir. Uzmanlar IVP filmi ve diğer idrar vs. tetkikleri sonucunda hasta için en uygun tedavi şeklini belirleyerek uygulamaktadırlar. Tedavin yönteminin kolay uygulanabilir olması ve sonuç vermesi oldukça önemlidir. Bu tedavi yöntemlerinden biri de “Fleksibl Üreterorenoskopi” adı verilen endoskopik tedavi yöntemidir.

 

Fleksibl Endoskobik Cerrahi Nedir?

“ Fleksibl Üreterorenoskopi “ tedavi yönteminde kıvrılabilen çok ince bir teleskop yardımı ile vücuda hiçbir delik açmadan, idrar kanalından üreter ve böbrek içine girilmesi sağlanmaktadır. Buradaki taş ya da tümör lazer yoluyla kırılarak ya da alınmaktadır. Fleksbil Üreterorenoskop yönteminin en büyük avantajı teknik özelliği olan incelik ve kıvrılabilirlik nedeniyle, vücuda büyük bir delik açmaksızın idrar kanalından üreter ve böbrek içine kolaylıkla ulaşılmasını sağlamasıdır. Bu yöntem ile böbrekteki tüm odacıklara rahatlıkla girilebilmektedir. Bu sayede kolay görüntülenebilen böbrek taşı lazer ile parçalanabilmektedir.

 

Fleksibl Endoskobik Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Bu yöntemin en büyük avantajı başarılı sonuç vermesidir. Vücuda doğal yoldan girilerek yapılan bir operasyon olduğu için, perkütan ve açık cerrahideki gibi vücutta kesi açılmamaktadır. Kanamaya yol açmayan bir teknik olduğundan, kanamaya eğilimli hastalarda kolaylıkla uygulanabilmektedir. Uygulamanın kısa sürmesi zaman kazanılmasını sağlamaktadır. Uygulama sonrasında geride taş kalmamakta, hastalar bir sonraki gün taburcu olabilmektedirler. Doğuştan böbrek hastalığı olanlarda dahi kolaylıkla uygulanabilmesi de önemlidir. Bu yöntemin en büyük avantajı ise; aynı anda üreter ve böbrekte ya da iki böbrekte taşı olan hastalarda tek seferde tüm taşların alınmasını sağlamasıdır.